4 Ocak 2011 Salı

Yandaş Medya ERGENEKON Davasını Böyle Sulandırıyor, İBRAHİM ŞAHİN NEDEN HAMİLE KALMADI

Ergenekon Davası sanıklarından Emniyet Özel Harekat Dairesi eski Başkanı İbrahim Şahin hakkında Star Gazetesi yılın son günü bir haber yaptı. Gazetenin emniyet ve savcılıkla sıkı ilişkilere sahip muhabiri Helin Şahin imzalı haberde İbrahim Şahin adına Adli Tıp’ta usulsüzlük yapıldığı iddia ediliyordu.
Önce Star’dan Helin Şahin’in haberini anlatalım, daha sonra haberin yalanını ortaya çıkaralım…
İBRAHİM ŞAHİN BAŞKASI ADINA RAPOR MU ALDIStar’ın iddiası şuydu: “13. Ağır Ceza, İbrahim Şahin’i 5-23 Temmuz 2010 tarihleri arasında müşahade altında tutularak, rapor hazırlanması için Adli Tıp’a sevk etti. Adli Tıp 4. İhtisas Kurulu, 20 Ağustos 2010 tarihinde İbrahim Şahin ile ilgili ‘cezai sorumluluğu yoktur’ raporu verdi. Ancak 13. Ağır Ceza, Adli Tıp’ın Kasım 2009’da verdiği ‘Şahin’in sağlık durumunun cezaevinde kalmasına engel olmadığı’ raporuyla ‘cezai ehliyeti yoktur’ raporu arasında çelişki olduğunu görüp bu çelişkilerin giderilmesi için Adli Tıp’a yeni bir talimat yazdı. Adli Tıp, başka bir kişiye ait dosyayı inceleyerek İbrahim Şahin’e ‘cezai ehliyeti yoktur’ raporu verdi. Mahkemeden İbrahim Şahin’in dosyasını istemeyen Adli Tıp Kurumu, Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve Kadıköy Adliyesi’nde başka bir suçtan yargılanan başka bir tutukluya ait dosyayı inceleyerek, İbrahim Şahin’e ‘cezaevinde kalamaz’ raporu verdiği belirlendi. Adli Tıp 4. İhtisas Kurulu, bunun üzerine 16.12.2010’da Ergenekon davasına bakan mahkemeye gönderdiği iki sayfalık yazıda, yanlış dosya incelenerek verilen raporun geri çekildiğini bildirdi. Kurum yazısında ‘Müzekkerenize ilişkin dava dosyasının kurumumuza hiç ulaşmadığı ortaya çıktı. Şahsın tüm tıbbı belgelerini inceleyen dosyanın Adli Tıp Gözlem İhtisas Dairesi’ne müşahade amacıyla gönderilmesi talep olunur. Bunun üzerine yeni rapor düzenlenecektir’ dedi’’
Star Gazetesi’ne göre, İbrahim Şahin yerine Adli Tıp Kadıköy 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılanan başka birinin dosyasını inceledi ve ona dayanarak “cezai ehliyeti yoktur” raporu verdi. Olay ortaya çıkınca da raporunu geri çekti.
NEDEN HAMİLE ÇIKMADIHelin Şahin aynı gün yandaş medyanın tamamına yayılan haberinde “zekice” sorular da sordu. Örneğin: “Şahin’in dosyası, hamile bir kadın ya da sağlığı yerinde olan birisiyle değil de neden cezai ehliyeti olmayan birisiyle karıştırıldı?” sorusuyla aslında sözkonusu karışıklığın maksatlı olduğunu iddia etti.
Helin Şahin’e anlayabileceği şekilde tane tane anlatalım…
Evet gerçekten, İbrahim Şahin’in Adli Tıp dosyası Kadıköy’deki bir dava ile karıştı. Ergenekon Mahkemesi'nin Adli Tıp'tan istediği bir rapora Adli Tıp, Kadıköy'deki bir davada "ceza-i ehliyeti yoktur" raporu gönderdi.
Odatv olarak o davayı merak ettik.
Sözkonusu davanın ayrıntıları Kadıkoy 3.Sulh Ceza Mahkemesinin2009/611 esas sayılı dosyasında görülebiliyor.
Dosya incelendiğinde sözkonusu davanın sanığına kolayca ulaşılabiliyor.
Bir gazeteci o kişi neden hamile değil diye sormadan adının karıştığı iddia edilen kişinin kim olduğuna bakmaz mı?
Öyleyse biz o dosyanın kime ait olduğunu söyleyelim: İbrahim Şahin’e…
Yani Kadıkoy 3.Sulh Ceza Mahkemesinin 2009/611 esas sayılı dosyasının sanığı da yine İbrahim Şahin. İbrahim Şahin o davanın da sanığı. 
Dava konusu ise Ergenekon Soruşturması nedeniyle Şahin’in evindeki aramalarda bulunan bir telsiz için “telsiz kanununa muhalelefetten”açılan bir dava.
ÇELİŞKİYİ KİM ORTAYA ÇIKARDIPeki bu çelişkiyi kim ortaya çıkardı?
Yani Ergenekon Davası’na İbrahim Şahin’in Kadıköy’deki dosyasının gönderildiğini kim resmi makamlara gösterdi?
Bizzat İbrahim Şahin’in avukatları Ergenekon Davası'nın görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, Kadıköy’deki dava raporunun Silivri'de görülen davaya gönderilmesinden ötürü itirazda bulundular. Adli Tıp Kurumu’nun Kadıköy’deki dosyayı, Ergenekon Davası’na göndermelerini de Ergenekon Davası’nda konu ederek Adli Tıp’tan şikayetçi oldular. Avukatların bir başka itirazı ise Adli Tıp Kurmu'nun İbrahim Şahin'e ilişkin Ergenekon Davası'na iki yıldır göndermesi gereken incelemeyi göndermemesi, Kadıköy'de görülen dava için verdiği raporda muğlak ifadeler kullanmasıydı.
Ergenekon Davası’nda İbrahim Şahin'e ilişkin çelişkiler böylece fark edildi. Avukatların talebi üzerine mahkeme hatanın giderilmesi için Adli Tıp Kurumu’na yazı yazdı. Helin Şahin’in iddia ettiği gibi rapor geri çekilmedi.İbrahim Şahin’in Kadıköy’e gönderilmesi gereken dosyası doğru yere ulaştı.Aslında olay bu kadar basitti. Tüm sorun İbrahim Şahin’in iki ayrı davadan yargılanması ve Adli Tıp Kurumu'nun bir dosyayı diğerine göndermesi nedeniyle ortaya çıkmıştı. Şahin, Kadıköy’de “cezai ehliyeti yoktur” raporu alırken bu rapor Ergenekon Davası’na da gönderilmişti.
Ancak Helin Şahin, İbrahim Şahin’in Kadıköy’de başka bir isim üzerinden iş göremez raporu alarak Ergenekon Davası’ndan kaçacağını iddia etti. Aşağıdaki göreceğiniz tüm belgelerin ortaya koyduğu gibi Ergenekon Davası süresince polis dosyaları yayınlayan Helin Şahin, açıkça yalan söylüyordu.
Helin Şahin’e tavsiyemiz, önüne emniyetin koyduğu haberlerin altına imza atmadan önce mutlaka araştırma yapmalı. Çünkü Şahin bu haliyle Ergenekon Davası’nı sulandırmaktan başka bir şey yapmamış oluyor.

Barış Terkoğlu
Odatv.com
İşte olaya dair sözkonusu belgeler:  
Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...